Przejdź do zawartości

Bet Nechemja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bet Nechemja
‏בית נחמיה‎
ilustracja
Państwo

 Izrael

Dystrykt

Centralny

Wysokość

79 m n.p.m.

Populacja (2007)
• liczba ludności


772

Nr kierunkowy

+972 3

Kod pocztowy

73140

Położenie na mapie Dystryktu Centralnego
Mapa konturowa Dystryktu Centralnego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Bet Nechemja”
Położenie na mapie Izraela
Mapa konturowa Izraela, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Bet Nechemja”
Ziemia31°58′38″N 34°57′17″E/31,977222 34,954722
Strona internetowa

Bet Nechemja (hebr. בית נחמיה) – moszaw położony w samorządzie regionu Chewel Modi’in, w Dystrykcie Centralnym, w Izraelu.

Leży w Szefeli, w otoczeniu miasteczka Szoham, oraz moszawów Chadid i Kefar Truman. Na zachód i południowy wschód od moszawu znajduje się baza logistyczna Towala Sił Obronnych Izraela. Na wschód od moszawu znajduje się granica Autonomii Palestyńskiej, strzeżona przez mur bezpieczeństwa.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Pierwotnie znajdowała się tutaj arabska wioska Bajt Nabala (arab. بيت نبالا).

29 listopada 1947 roku Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych przyjęło Rezolucję nr 181 o utworzeniu w Palestynie dwóch państw: żydowskiego i arabskiego. Zgodnie z rezolucją wioska Bajt Nabala miała znaleźć się w państwie arabskim.

Podczas wojny domowej w Mandacie Palestyny w pobliżu wioski doszło do masakry. W dniu 14 grudnia 1947 Legion Arabski rozbił żydowski konwój jadący z Petach Tikwa do moszawu Ben Szemen. W masakrze zginęło 14 Żydów, a 10 zostało rannych. Dodatkowo rannych zostało także 2 brytyjskich żołnierzy. Jordańscy żołnierze twierdzili, że do ataku na konwój doszło, ponieważ jeden z Żydów z konwoju rzucił wcześniejszej nocy granat w obóz Legionu Arabskiego. Masakra przy Bet Nechemji jest pierwszym potwierdzonym przypadkiem bezpośredniego zaangażowania się Legionu Arabskiego w wojnę domową w Mandacie Palestyny[1].

Podczas dalszych walk, wioska została opuszczona przez arabskich mieszkańców i 13 maja 1948 zajęta przez żydowskie oddziały Hagany. Podczas wojny o niepodległość w trakcie operacji „Danny” wioska została całkowicie zniszczona (13 września 1948)[2].

Współczesny moszaw został założony w 1950 przez żydowskich imigrantów z Iranu. Nazwano go na cześć Nehemiasza, żydowskiego filantropa, który ofiarował pieniądze pod zakup ziemi dla moszawu.

Kultura i sport

[edytuj | edytuj kod]

W moszawie jest ośrodek kultury oraz boisko do piłki nożnej.

Gospodarka

[edytuj | edytuj kod]

Gospodarka moszawu opiera się na rolnictwie i sadownictwie.

W moszawie znajduje się centrum Agencji Żydowskiej i ośrodek zajmujący się rozsadzaniem drzew. W tutejszym laboratorium selekcjonuje się nasiona, z których hoduje się szczepki nowych drzew[3].

Komunikacja

[edytuj | edytuj kod]

Wzdłuż wschodniej granicy moszawu przebiega autostrada nr 6, brak jednak możliwości bezpośredniego wjazdu na nią. Z moszawu wyjeżdża się na zachód na drogę nr 444 , którą jadąc na południe dojeżdża się do dużego węzła drogowego autostrady nr 1 (Tel Awiw-Jerozolima), autostrady nr 6 i drogi nr 443 , lub jadąc na północ dojeżdża się do miejscowości Szoham. Z północnej części moszawu można także wyjechać na drogę nr 453 , którą jedzie się na zachód do bazy wojskowej Towala oraz moszawu Kefar Truman.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Sam Brewer. Arab Legion Force In Palestine Kills 14 Jews in Convoy. „New York Times”, s. 1, 15 grudnia 1947. 
  2. Welcome To Bayt Nabala. [w:] Palestine Remembered [on-line]. [dostęp 2009-03-26]. (ang.).
  3. Sewing the Seeds of New Forests. [w:] Jewish National Fund [on-line]. [dostęp 2009-03-26]. (ang.).

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]